İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Hasta Yakınları Doktorları Darp Etti!

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Hasta Yakınları Doktorları Darp Etti!

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde yaklaşık bir yıldır tedavi görmekte olan bir hastanın, 26 Haziran 2024 akşam saatlerinde hayatını kaybettiği, hastanın vefat haberini hasta yakınlarına ileten sağlık çalışanlarına şiddet eyleminde bulunduğu öğrenildi.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Yoğun bakım biriminde görev yapan uzman ve asistan doktorlarımızdan biri, hasta yakınlarından birisi tarafından kafasına 3-4 kez yumrukla vurularak darp edildi. Ayrıca, bir kadın doktorumuzun kolu yaralandı. Olayın ardından acil serviste adli rapor için bekleyen meslektaşlarımız, hasta yakınlarından biri tarafından tehdit edildi. Olayın duyulmasının hemen ardından İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Nuri Seha Yüksel ve Odamız avukatı Mithat Kara, hastaneye giderek meslektaşlarımıza desteklerini iletti ve adli sürecin başlaması, ifadelerin verilmesi ve tutanakların düzenlenmesi sürecinde gece boyunca yanlarında bulundu. Fiili saldırıda bulunan ve tehdit eden iki kişinin adli işlemleri karakolda devam etmektedir. Bu kişilerin 27 Haziran 2024 tarihinde adliyeye sevk edilmesi beklenmektedir.” bilgileri yer aldı.

“Bu vahşeti kabul etmek mümkün değildir”

İzmir Tabip Odası açıklamasında hiçbir şiddet eyleminin makul gösterilmesinin kabul edilemeyeceğini vurgulayarak şunları belirtti: “bu vahşeti kabullenmek mümkün değildir. Sağlıkta şiddeti sıradanlaştıran, gündemden düşürmeye çalışan ve görmezden gelen idarecilere ve sağlık otoritesine inat, sağlıkta şiddete ve sağlık otoritesinin yaklaşımlarına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Adli sürecin takipçisi olacak ve hastanedeki güvenlik zaafiyetine karşı önlemlerin alınması için gerekli girişimlerde bulunacağız.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu