Yeni Müfredat Tüm Yurtta Boykot Ediliyor!

Yeni Müfredat Tüm Yurtta Boykot Ediliyor!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı yeni müfredat tüm ülkede boykot ediliyor. Eğitim-Sen, Bakan Tekin’e “Müfredatı geri çek” çağrısında bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli öğretmenlik meslek örgütleri ve veli dernekleri tarafından tepkiyle karşılanıyor. Yeni müfredat, Müfredatı Geri Çekin Platformu’nun çağrısıyla ülkenin dört bir yanında boykot ediliyor. Ankara, İzmir ve İstanbul başta olmak üzere tüm ülke genelinde eylemlilik sürecine dün itibariyle start verildi.

MEB Önünde Protesto

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde toplanan “Müfredatı Geri Çekin Platformu”, yeni Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli müfredatını protesto etti. Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, yeni müfredatın bilim ve laiklik karşıtı ve tamamen ideolojik olduğunu belirterek, “Laik, demokratik, bilimsel, yerel ve evrensel değerlere uygun, kapsayıcı, ayrımcı olmayan bir müfredat yapalım” çağrısında bulundu.

Yeni Müfredata Yönelik Eleştiriler ve Talepler

Protestoda konuşan Hülya Daran Deveci, iktidarın eğitim politikasını eleştirerek, yeni müfredatın dini kurallara göre düzenlendiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Deveci, müfredatın evrensel değerlere uygun olarak hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Yürüyüş ve Sloganlar

Meclis Parkı’nda toplanan kitle, MEB’e doğru yürüyüş düzenleyerek, “Laik, bilimsel, demokratik eğitim”, “Tarikata değil eğitime bütçe”, “Kamusal eğitim, bilimsel müfredat istiyoruz” ve “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları attı.

İstanbul’da Protesto

Kadıköy Rıhtım Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında, KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Tosu, eğitimin gericileştirildiğini belirterek, “Bu gerici ırkçı müfredatı kabul etmiyoruz” dedi. Veli Der Genel Başkanı Ömer Yılmaz ise müfredatın geri çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Alevi Topluluğundan Destek

Demokratik Aleviler Derneği Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, belediyelerden kadın haklarına, doğaya kadar birçok alanda kayyum atandığını belirterek, “Şimdi de çocuklarımızın zihnine kayyum atanıyor” dedi.

Edremit’te Ortak Açıklama

Balıkesir Edremit’te, Eğitim Sen ve Eğitim İş temsilcilikleri, gerici müfredata karşı ortak bir basın açıklaması yaptı. Eğitim Sen adına Bahadır Yıldırım ve Eğitim İş adına Abdülkadir Beşikci tarafından okunan açıklamada, bilim ve laik eğitime meydan okuyan müfredat değişikliklerine karşı mücadele edileceği belirtildi. Açıklama öncesi kitle “Gerici müfredat istemiyoruz, karanlığa teslim olmayacağız”, “Laik bilimsel demokratik eğitim” ve “Faşist gerici eğitime hayır, parasız bilimsel demokratik eğitim” sloganları attı. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu